Kako prepoznati štuku – kraljicu riječnih grabljivica?
Štuka (lat. Esox lucius) je jedna od najspecifičnijih i najopasnijih grabljivica koje naseljavaju rijeke i jezera širom Evrope. Njena dugačka, vretenasta forma tijela, izdužena čeljust nalik krokodilskoj i oštri zubi čine je strahom i trepetom među ribljim svijetom. Boja joj varira – od maslinastozelene do sivkasto-smeđe, sa svijetlim tačkama koje joj omogućavaju kamuflažu u vodenom rastinju i mutnim vodama.

Odrasla štuka može narasti do 130 cm i težiti više od 15 kilograma, iako su primjerci od 1 do 5 kilograma najčešći u Zvorničkom jezeru i donjem toku Drine.
Gdje se skriva štuka u Zvorničkom jezeru?
Zvorničko jezero, kao akumulacija stvorena 1955. godine, pruža idealne uslove za život mnogim vrstama riba – ali i savršen ambijent za štuku. Plitki zalivi, potopljeno rastinje, granje i muljevite uvale predstavljaju prirodne zasjede iz kojih ova grabljivica strpljivo vreba plijen.

Međutim, prema riječima iskusnih ribara iz Diviča, Đevanja i Drinjače, štuka je trenutno u fazi mirovanja. Zbog hladnijih proljetnih voda i činjenice da sitna riba još nije masovno prišla obalama, štuka se povukla u dublje dijelove jezera, gdje se hrani sporije i selektivnije.
U ovom periodu nije moguće vidjeti njene karakteristične “udarce iz zasjede” u plitkoj vodi, koje su česta pojava tokom toplijih mjeseci, posebno u zoru i sumrak.
Tehnike i savjeti za lov na štuku – iskustva sa Drine
Lov na štuku zahtijeva strpljenje, dobru pripremu i poznavanje terena. Štuka se najčešće lovi metodama:
• Varaličarenje (spinning) – koriste se silikonske ribe, wobleri, žlice i spinneri.
• Lov mrtvom ribicom – poznata tehnika gdje se koristi plotica ili bodorka kao mamac.
• Jigovanje – naročito efikasno u dubljim dijelovima jezera, uz korištenje jigg-glava i mekanih varalica.
Iskusni ribolovci preporučuju:

• Koristiti čelične ili kevlar predveze, jer štuka svojim zubima može lako presjeći običan najlon.
• Fokusirati se na jutarnje i večernje sate, pogotovo krajem maja i tokom juna kada postaje aktivnija.
• Uvijek imati otklopljenu kočnicu, jer njen udarac može biti toliko snažan da u sekundi odvuče štap u vodu.
Ekološki značaj štuke – prirodna ravnoteža pod površinom
Štuka nije samo trofejna riba za ribolovce – ona ima ključnu ulogu u ekosistemu. Kao vrhunski predator, ona kontroliše brojnost manjih i slabijih riba, sprječava prenamnožavanje i održava prirodnu ravnotežu.
Bez grabljivica poput štuke, jezero bi se brzo suočilo s problemom “prekomjerne populacije” nekih invazivnih vrsta koje guše biodiverzitet.

Upravo zato, štuka je zaštićena regulativama sportskog ribolova – postoji lovostaj koji traje od 1.februara do 31. marta, a dozvoljena je lovna dužina od najmanje 40 cm. Sve ispod toga – vraća se nazad u vodu!
Legende iz dubine – štuka iz priča zvorničkih ribara
Stariji ribari iz Diviča i Budišića često znaju reći:
“Kad ti štuka udari u varalicu, srce ti skoči ko da je voda proključala!”
Postoje i priče o “starim mamama” – ogromnim štukama koje su godinama izbjegavale sve udice, mijenjale boje i ponašanje, a jedan ribar čak tvrdi da je štuka iz Kameničkog rukavca “povukla čamac u krug” prije nego što mu je ispravila udicu i nestala.

Na Zvorničkom jezeru se, navodno, još uvijek priča o štuki od 18 kilograma koju je prije 15 godina ulovio ribar iz Novog sela – priča je rasla kao i riba u njoj, ali svi se slažu da grabljivice iz dubina kriju još mnogo tajni.
Zašto štuka sada miruje – proljetna biologija
Kako su temperature u aprilu i maju ispod prosjeka, sitna riba (uključno kedera, babuške i mlade šarane) se još nije približila obali. To direktno utiče na ponašanje štuke. Umjesto da kruži plićacima, ona ostaje na dubini, gdje se sporije kreće i pažljivo bira plijen.
Ribari ističu da “štuka sada ne udara”, te da je idealno vrijeme za posmatranje ponašanja, ispitivanje terena i pripremu opreme – jer čim sunce stabilno ugrije i riba počne plivati uz obalu, štuka postaje nezaustavljiva.
Zaključak – više od ribe
Štuka u Drini i Zvorničkom jezeru je simbol divlje, neukroćene prirode. Njena prisutnost govori o zdravlju vodenog sistema, o balansiranom lancu ishrane, i o jednom svijetu pod površinom koji većina nas nikada ne vidi.

Za ribare, ona je izazov i trofej.
Za ekosistem – čuvar ravnoteže.
Za generacije ribolovaca – priča koja se prepričava uz vatru i kafu.
Vaša priča, vaš ulov!
Imate sliku sa štukom iz Drine? Pošaljite nam na inbox Zvornicki.com Facebook stranice ili na zvornicki@gmail.com, a mi ćemo vašu fotografiju ili priču objaviti u narednom specijalu!
Podijelite ovaj tekst s prijateljima ribarima i prirodnjacima!